رونمایی و نقد رمان «در ژرفای تنهایی»

تاریخ انتشار: 1398/12/28

نشست رونمایی و نقد رمان در ژرفای تنهایی نوشتۀ بانو محبوبه تیموری پنج‌شنبه 25 میزان/مهر 1398 در مؤسسۀ پژوهشی بایسنغر برگزار شد. این نشست که از طرف بنیاد داکتر محمدعثمان نورزایی با هم‌کاری مؤسسۀ پژوهشی بایسنغر تدویر یافت، ابتدا آقای فرید سلجوقی نمایندۀ بنیاد نورزایی ضمن خیر مقدم به مهمانان، گزارش مختصری از فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی بنیاد را ارائه کرد. او چاپ آثار نویسندگان کشور را یکی از برنامه‌های اصلی بنیاد خواند.

بانو تیموری نویسندۀ رمان در ادامه در سخنانی کوتاه به معرفی رمان در ژرفای تنهایی پرداخت و آن را روایت سادۀ زندگی اندوه‌بار دو دختر جوان مهاجر از افغانستان تا امریکا خواند که کار وی در این رمان‌نویسی تنها انتقال روایت بوده است. او تصریح کرد که رمان حدود ده سال قبل به رشتۀ تحریر درآمده و فرصت بازنویسی آن برایش مساعد نشده است. در ادامۀ برنامه، نویسنده به خوانش بخشی از رمان خود پرداخت.

در بخش دیگر برنامه، بانو لیلما نعمانی به عنوان منتقد نخست به نقد این رمان پرداخت و تعدد شخصیت‌ها و صحنه‌پردازی اندک را از معایب اثر دانست. ایشان درون‌مایۀ اثر را از نکات مثبت رمان خواند. سخنران بعدی بانو مریم جامی جسارت شکستن تابوها را در این رمان به نویسندۀ اثر تبریک گفت و ضمن برشمردن برخی از نقاط قوت آن، قطع روایت‌ها در رمان را از مشکلات جدی آن دانست.

در پایان نشست دو لوح سپاس به نویسندۀ رمان و ویراستار آن اهدا شد. گردانندگی این برنامه را احمدباصر رادفر بر عهده داشت.
رمان در ژرفای تنهایی به تازگی از جانب بنیاد داکتر محمدعثمان نورزایی و با ویرایش خلیل‌الله افضلی در 500 نسخه به چاپ رسیده است. نویسندۀ این رمان، محبوبه تیموری داستان‌نویس زن هراتی مقیم کالیفورنیای امریکا است. اخیرا مجموعۀ داستان‌های کوتاهی از این نویسنده نیز با نام «سایه‌های موهوم» در هرات به نشر رسیده است.

دیدگاه‌تان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *