پیام تسلیت

تاریخ انتشار: 1398/12/23

مؤسسۀ پژوهشی بایسنغر درگذشت ادیب، پژوهشگر و خوش‌نویس برجستۀ هراتی محمدوزیر اخی کرخی را به خانوادۀ ایشان و همه فرهنگیان هرات تسلیت گفته، از خداوند بزرگ غفران و بخشایش برای ایشان تمنا دارد.


زندگی‌نامۀ محمدوزیر اخی کرخی

محمدوزیر اخی کرخی فرزند منشی عبدالصمد اخی کرخی در سال 1301 خورشیدی در کرخ هرات متولد شد. از سال 1317 به وظیفۀ معلمی معارف و مدیریت امور خارجه و منشی‌خانۀ هرات (مدیریت تحریرات) وزارت داخله و وزارت مالیه خدمت کرده و اخیراً مدیر عمومی محاسبۀ هرات بود که با اشغال کشور توسط نیروهای متجاوز شوروی، کار را ترک و به کانادا مهاجرت کرد. او تا پایان عمر در شهر لندن ایالت اوتاریو به نگارش کتب و مرقعات مشغول بود. او که از همکاران نزدیک عبدالله ملکیار حاکم هرات بود، ارزنده‌ترین کار او «هرات در عهد ملکیار (شکوفایی هرات در دورۀ نایب الحکومگی جلالتمآب عبدالله ملکیار و معرفی برخی از رجال همکار و شخصیت‌های آن زمان)» است که در یازده فصل و هفتصدوسه صفحه به خط خود نوشته است.

آثاری را که او به خط زیبای نستعلیق خویش نوشته بیش از چهل اثر خوانده‌اند از جمله دیوان محمدافضل شهیر، کلیات حاجی اسماعیل سیاه، اشعار و شرح حال جنیدالله حاذق کرخی هروی، شرح حال و اشعار مخفی بدخشی، زندگی‌نامۀ عدیم شغنانی بدخشانی، قهرمان کوهستان نایب عبدالرحیم خان اثر استاد خلیل‌الله خلیلی، کلیات محمدسعید مشعل غوری، منتخبات اشعار حفیظ‌الله خان الیم غوریانی، تاریخ پسته و جنگلات پستۀ بادغیس هرات، زندگی‌نامۀ استاد عبدالرشید لطیفی، زندگی‌نامۀ منشی ملااحمد خان و برادرش، راز و نیاز اثر شمس‌الدین متین سلجوقی، سخنوران پرده‌نشین اثر عاطفه عثمانی، آیین زمامداری از استاد غلام علی آیین و …

او سرانجام در روز پنج‌شنبه 22 حوت/اسفند 1398 درگذشت. روحش شاد و یادش گرامی باد.


از آثار شادروان محمدوزیر اخی کرخی

دیدگاه‌تان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *