شناس‌نامۀ جامی

تاریخ انتشار: 1399/12/05 نویسنده: علی‌اصغر بشیر هروی

هرات، مؤسسۀ پژوهشی بایسنغر – شناس‌نامۀ جامی نوشتۀ علی‌اصغر بشیر هروی، متضمن احوال، آثار و تعلیمات عارف بزرگ مولانا نورالدین عبدالرحمن جامی (۸۱۷ – ۸۹۸ق.) در هرات منتشر شد. این کتاب شامل دو بخش عمدۀ زندگی و اندیشه‌های مولانا جامی است. نویسنده در بخش نخست کتاب به حوادث دورۀ دانش‌اندوزی، مسافرت‌ها و دیدارهای جامی با مشایخ و استادان پرداخته است. بخش دوم کتاب به مفاهیمی چون عشق، موسیقی، کتاب‌دوستی، خوش‌نویسی، تصوف و عرفان و … از دیدگاه مولانا جامی اختصاص یافته است.

علی‌اصغر بشیر این اثر را در سال ۱۳۴۲ خورشیدی و زمانی که مشغول تصحیح تکملۀ عبدالغفور لاری بر نفحات الانس مولانا جامی بود، نوشت. از آن‌جا که آثار نگاشته شده دربارۀ مولانا جامی چون مقامات جامی عبدالواسع باخرزی، تکملۀ نفحات الانس رضی‌الدین عبدالغفور لاری، خمسه المتحیرین امیر علی‌شیر نوایی و … با نثری دشوار نوشته شده، بشیر کوشید در این اثر با زبانی ساده و امروزی و به صورت گفت‌وشنود با مولانا جامی، زندگی و سیر فکر و اندیشۀ او را برای مخاطبان و علاقه‌مندان ترسیم کند.

این اثر بر اساس دست‌نویس علی‌اصغر بشیر محفوظ در آرشیف ملی افغانستان با ویرایش دکتر خلیل‌الله افضلی در ۵۰۰ نسخه توسط مؤسسۀ پژوهشی بایسنغر به چاپ رسیده است. در این چاپ، حواشی و ارجاعات متن که در پایان کتاب آمده بود، به پانویس برگ‌ها منتقل شد و نشانی منابع کتاب که عمدتاً ذکر نشده بود، تهیه گردید. 

علی اصغر بشیر هروی پژوهشگر عرفان اسلامی، منجّم، طنزنویس و نسخه‌پژوه از پژوهشگران برجستۀ معاصر هرات است که بیش‌تر عمر خود را وقف نگارش و تحقیق کرده است. مطالعات بشیر عمدتاً بر عرفان و خاصتاً اندیشه‌های خواجه عبدالله انصاری، حکیم سنایی غزنوی و مولانا عبدالرحمن جامی متمرکز بوده است.

این کتاب را در هرات از مؤسسۀ پژوهشی بایسنغر در ضلع شمالی ارگ هرات و کتاب‌فروشی مؤمنی در شهر نو و در کابل از انتشارات امیری در پل سرخ می‌توانید به دست آورید.

دیدگاه‌تان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *